Evropský den chráněných území
Autor: honza2015
Počet fotek v albu: 105

Album k akci


Evropský den chráněných území

Pojďme vyrazit na exkurzi do Českého krasu

Pojďme vyrazit na exkurzi do Českého krasu - po cestě přírodovědné úkoly a průchod štolou k lomu Malá Amerika.

Akce je vhodná pro dospělé i děti (celá trasa je průjezdná terénním kočárkem- mimo vstup do štoly). Já na akci vyrážím se synem (6let), budem rádi když se přídají další malí i velcí zájemci:-))

S sebou doporučuji přibalit mimo níže uvedeného i vydatnou svačinku a pití.

 

Popis akce:

Sobota 14. Května 2022 Speciální jednodenní naučná stezka, kdy je cestou možné, při tématických zastávkách plnit různé úkoly, zaměřené zejména na poznávání přírody Českého krasu. Součástí asi 12 km trasy je i průchod štolou k lomu Malá Amerika s průvodcem a možná i tajemným Hagenem.

Začátek v Karlštejně u pošty kdykoliv mezi 8:30 – 11:00 (kdo by chtěl vyrazit společně v grupě s náma, tak sraz u pošty je v 9h - případně ještě upřesníme v PÁ tady v diskuzi pod akcí dle příjezdu vlaku z Prahy).

Zde dostanete kartičku na razítka a nejdůležitější informace.

UPOZORNĚNÍ: Ve stejný den budou v Karlšteně probíhat Pivní slavnosti. Budete procházet krátkým placeným úsekem. Pro bezplatný průchod se prokážete naší kartičkou s prvním razítkem ze startu.

Trasa pokračuje kolem Dubu sedmi bratří do areálu společnosti Lomy Mořina s.r.o., kde se uskuteční průchod štolou k lomu Malá Amerika s průvodcem a možná i s tajemným Hagenem (baterka a pevná obuv nutná, vstupné do štol činní 50,- Kč a platí se až u štol). Průchod štolami bude umožněn výhradně účastníkům akce, kteří se prokáží kartičkou s razítky na kontrolách. U vchodu do štol bude mít tradičně svůj informačně zábavný (o přírodě a její ochraně) stánek Agentura Koniklec.

Pro ostatní zájemce je možný vstup do podzemí až po 14. hodině a nejdéle do 17. hod. Případné informace http://www.hagen-morina.cz nebo hagen.morina@gmail.com

Další trasa vede již po povrchu kolem lomu Malá Amerika přes Pání horu, kolem vrchu Doutnáče, přes lom Na Chlumu a do Srbska.

Putování končí v Srbsku u parkoviště hotelu U Berounky, kde účastníci dostanou diplom a historický odznáček CHKO Český kras. Doprava zpět do Prahy ideálně vlakem (jezdí cca 1x za půl hodiny)

Účastníci, kteří chodí často do přírody, pozorují různé druhy rostlin či živočichů a mají zájem „mapovat přírodu“ se zde mohou dozvědět o projektu BioLog a dozví se i praktické zkušenosti s používáním stejnojmenné aplikace, která byla vytvořena pro zájemce o přírodu a slouží jako digitální zápisník pozorování fauny a flóry na území ČR.

Pro terénní kočárky je trasa víceméně sjízná (samozřejmě mimo štol).

Pro psy na vodítku je cesta schůdná, je možné vzít je s sebou i do štoly (jste-li ochotni po nich uklízet případné exkrementy), nebo počkají před štolou.

Pro cyklisty je nevhodné – je lepší zvolit úplně jiný výlet. Výjimkou jsou děti na malých dětských odrážedlech v doprovodu pěších dospělých.

Světová historie velkoplošných chráněných území se odvíjí již od roku 1872, kdy byl vyhlášen první národní park světa, americký Yellowstone. Američané již tehdy deklarovali, že toto území má být zachováno pro budoucí generace a sloužit k potěšení lidu.

Historie evropských národních parků začala sice s více než třicetiletým zpožděním ve Švédsku, ale zato bylo v roce 1909 vyhlášeno národních parků hned devět.

Jako připomenutí počátku historie evropských národních parků se v květnu v celé Evropě slaví Evropský den chráněných území. Základní myšlenkou spojující oslavy je přiblížit chráněná území všem lidem, protože ochrana přírody není jen věcí ekologů, zoologů či botaniků.

 

Každý účastník podniká exkurzi na vlastní nebezpečí. Rodiče odpovídají za své nezletilé děti.

 

Těšíme se na vás

 

Effa a spol:-))

 

Začátek akce: so 14.05.2022 09:00
Konec akce: so 14.05.2022 17:00
Kategorie: Pěší

Místo akce: Karlštěj a okolí
Sraz: so 14.05.2022 09:00
Místo srazu: Karlštejn- u pošty

Organizuje: Effa
Kapacita: Bez omezení

Cena: Akce je zdarma

Diskuze k akci Evropský den chráněných území