Laponsko 2022

Léto pod půlnočním sluncem, treky, hory, lesy ryby a komáři

Přátelé, jak víte, tak každý rok se vydávám objevovat romantiku dálného severu, arktického pobřeží, divokých severských hor, tundry či tajgy obývané posledními Sámskými kočovnými pastevci sobů…

I letos se chystám na sever, tak pokud se chcete někdo přidat, ještě máme 2 volná místa…

 

TERMÍN:OD 22.7. DO 14.8

FORMÁT AKCE: max 7 lidí abychom se pohodlně vešli i s bagáží do 9 místné dodávky a zároveň se náklady co nejlépe rozpočítaly. Určitě můžeme jet i v menší skupině, ovšem navýšilo by to náklady. Ve větší už hůř ale třeba 8 by se asi ještě dalo přežít ale už by to nebylo „nic moc“ . Ideální je 7 (6 ve 2 předních řadách a ve 3. se dá po řízení na lavici spát)

DOPRAVA: klimatizovaný 9 místný mikrobus, k dispozici základní kuchyňská výbava- vařiče s bombami, minigril, tábornická výbava (pila sekera, rybářská výbava na sladkou vodu i na moře)

UBYTOVÁNÍ: převážně po dobu treků a přesunů Laponskem ve vlastních stanech, v Norsku u moře 7x v apartmánu, počítám s tím, že tak 1-2x, vyžádá.li to počasí, tak se ubytujeme i v první, „cestovní“ části, bude-li kde..

STRAVOVÁNÍ: většinu si povezeme z Čech, vaření v ešusu atd, něco z místních zdrojů (uzení lososi, kaviárové pasty atd je tam levnější než u nás) , něco "nalovíme" (ryby, borůvky a mraky hub... :-D )

Detailní info ohledně nákupů, vařících skupinek atd pořešíme potom, až bude jasný počet.... :-)

PŘEDPOKLÁDANÝ PROGRAM:

-Odjezd: pátek 22.7 ve večerních hodinách nebo v sobotu 23.7. ráno

 

přejezd do Německa na trajekt, následně Dánsko, Švédsko a „na sever“ :-)

 

- ne 24.7. přesun a poflakování po Finsku, Polární kruh překonáme v legendárním městečku Rovaniemi (kde údajně sídlí Santa Kalus) a dále už se budeme pohybovat jen v Laponské severské divočině.

 

- po 25.7, út 26.7 st 27.7 čt 28.7 trek Pěší několikadenní výlet po národním parku, možná i sjezd řeky v severské divočině na kánoi- (pravděpodobně Lemmenjokki, kraj medvědů, rysů a zlata… :-)

 

- pá 29.7 návrat k autu

(tento N.P. není 100% závazný, je to zatím předpoklad, možná dojde ještě ke změně dostinace dle dostupnosti map, aktuálního stavu počasí

 

- so 30.7. přejezd na sever do oblasti Gamvik

 

- ne 31.7.8, po 1.8 trek na „konec světa“ tedy na ten „pravý“ nejsevernější bod pevninské Evropy. (Nordkapp je fake protože se ve skutečnosti jedná o ostrov)

(Tato část bude závislá na počasí, pokud nebude dobrá předpověd, budeme se pohybovat v jižnějších oblastech a dáme jiný, náhradní program, třeba vodu nebo tak něco…)

 

- út 2.8 přejezd do Karasjok, návštěva Sámského muzea, Sámského parlamentu, vyhledání tábořiště

 

- st 3.8 přejezd Laponskou divočinou na ostrov Senja, krátká zastávka na nákup ve městě Finnsnes, případně cestou ve Finsku na suvenýry

 

- čt 4.8

1 skupina trek Anderdalen Senja

2 skupina treky sevetr Senjy nebo II část trasy z Anderdalenu

( možná změna programu v návaznosti na aktuální předpověď počasí v dané lokalitě )

 

 

- pá 5.8.

dokončení treku, naložení skupiny 1., večer ubytování v campu Flakstadvag, ubytování, a převzetí lodi, příprava rybářské výzbroje a výstroje

 

- so 6.8 – čt 11.8

1. skupina výlety na moře – mořský rybolov, pozorování orlů, velryb, papuchalků

2. skupina jednodenní výlety do hor a výstupy na úžasné vyhlídky na hřebenech Senjy, případně možný 1-2 denní přechod N.P. Anderdalen

 

skupiny se během pobytu dle domluvy vystřídají.

 

(Je počítáno se 3 dny na moři pro každou skupinku ale může dojít ke změnám vzhledem k počasí (ne vždy je možno vyjet na moře, budeme řešit operativně aby se vystřídali všichni)

 

- pá 12.8. dopoledne nakládání, odjezd, nákup suvenýrů a pochutin ve 2-3 Norských obchodech, v podvečer překonábí hranic a návrat přes n.p. Abisko, Kirunu. Dále přejezd k Botnickému pobřeží a noční přejezd na jih.

 

- so 13.8. přejezd na jih podel Botnického zálivu, Stockholm, zastávka na nákup ve Švédsku, dále směr Dánsko, trajekt Německo.

 

Předpokládaný příjezd do ČR v časných ranních hodinách 14.8.

 

NÁKLADY:
Předpokládané náklady ve kterých je zahrnuto:
- doprava mikrobusem, propanbutan, vařič atd...
- trajekty do Skandinávie a zpátky
- cca 2x ubytování někdy „během cesty
- 7x ubytování v Norsku apartmán v campu, (sprcha, kuchyňka, sucho :-)
- pro každého 3 dny na moři (pronájem motorového člunu, pozorování orlů, papuchalků, delfínů, rybolov )

V předpokládaných nákladech není zahrnuto:
- osobní útrata
- případná jiná ubytování pokud bychom je někde využili
- jídlo (většinu vezeme z Čech)
- cestovní pojištění !pozor „všemocný Alpenverrien“ za polárním kruhem respektive na moři neplatí…!!!

při 7 osobách cca 19600,-Kč

Náklady jsem kalkuloval s určitou rezervou dle letošních ceníků ubytovatelů a pronajímatelů, tak bychom se do nich měli vejít. Není to fixní částka, bude se jednat o reálné náklady dělené počtem účastníků. Ale mělo by to +- sedět. Bohužel je to o dost víc než nás to stálo v loni ale je tam o den delší pobyt u moře, o cca 1500 km větší nájezd a zoufalý nárůst cen nafty která se při předpokládaném nájezdu přes 8.000 km už dost do ceny propíše…

 

VYBAVENÍ:

až se vytvoří kompletní skupina probereme detailně, včetně rozdělení do tábořících a vařících skupin. Tak alespoň zhruba:

 

Oblečení je třeba počítat s chladnějším počasím než u nás,l (budeme za polárním kruhem) Může taktéž dost pršet, tedy ideálně nějakou gore-tex bundu, vodě odolné hadry, trekové boty abyste mohli chodit s báglem a bez puchýřů, dost prádla, ponožek atd… Kvalitní spacák, karimatku, stany dle domluvy ve skupinkách.

Na moře nějaké teplejší věci, a něco „pracovního“ taktéž dořešíme indioviduálně, ideálně také holinky ikdyž nenáí nezbytné. Určitě si vezměte čepici, sluneční brýle a MOSKYTIÉRU alespoň takovou tu „pžerz obličej“ komáři mohou někdy být přítomni v neskutečném množství :-D

 

Jidlo: zpravidla s sebou bereme bramborové kaše v prášku, dobré hostince, na trek nějaké dehydratované potraviny co se jen „zalejí“ . Jinak do auta konzervy, lovečák, polévky v prášku.. pečivo zpravidla dokupujeme v místě vždy jednou za několik dnů čerstvé….

Vařiče v autě i s plynem budou, taktéž minigril, jen na trek je třeba si vzít malý vařič, zase asi stačí 2 na celou grupu, vystřídáme se a budeme vařit i na ohni… :-)

 

Rybářské vybavení na moře – zajišťuji já, tedyx nemusíte se tím zaobírat…

 

V případě jakýchkoli dotazů mne můžeteč bombardovat na tel: 73šest64osm645 kdykoli, klidně 7/24 :-)

 

Mějte se krásně a budu se těšit pod půlnočním sluncem :-D

 

Mára

 Začátek akce: pá 22.07.2022 16:00
Konec akce: ne 14.08.2022 00:00
Kategorie: Pěší, Cestování, Voda

Místo akce: Laponsko - Finsko, Norsko, Švédsko...
Sraz: pá 22.07.2022 16:00
Místo srazu: Praha 4 upřesním účastníkům

Organizuje: mára
Kapacita: 7

Cena: Akce je zdarma

Přijdu (5)


Možná dorazím (0)


Diskuze k akci Laponsko 2022