Zápisky z akce Fungujeme po hradech a zámcích 11
Autor: honza2015
Počet fotek v albu: 454

Album k akci

Po rovině to nebylo ...

Po delší době jsme opět vyrazili na výlet s trochou historie v sestavě 8 lidí a psí dámy Sheily. Po dvou hodinách náš vlak zastavil ve vytouženém cíli, zastávka Malá Skála. Počasí nám přálo, protože zrovna nepršelo i slunce nám ukázalo svou vlídnou tvář. Pravda zase tak dlouho to netrvalo, ale to už tak nějak na naše výlety patří.

První zastávkou bylo místní Infocentrum, řekněme si to na rovinu, bylo vypleněno. Razítka, vizitky, turistické známky, pohledy a jeden nanuk, to byl náš úlovek. Naše kroky ale již směřovaly k našemu prvnímu hradu Vranov, který se hrdě vypíná nad údolím Jizery. Cestou jsme odbočili na nedalekou vyhlídku a rozhlédli se do kraje, který se v přicházejícím dešti, tak trochu ztrácel. Návštěva Vranova stála za to, neuvěřitelný labyrint úzkých cestiček, chodeb, sklepů a schůdků ve velké délce i výšce. Člověk musí smeknout před umem našich předků. 

Naše skupinka se vydala k dalšímu hradu, který stojí na druhém konci skalního hřebene, jehož jméno zní Frýdštejn. Celou cestu jsme šli do mírného kopce a za trvalého deště. Některým se zdálo stoupání mírné, tak si cestou ještě přidali lehký výšlap k přilehlým skalám. U hradu přestalo pršet, což jsem přivítal. Prolezli jsme ho skrz na skrz a vkusně zpřístupněná věž nám poskytla nádherný výhled do kraje. Jen Míša vyrušila místního obyvatele, pana netopýra, který jí vynadal a byť je noční živočich raději odletěl.

Poslední cíl našeho výletu byla rozhledna Kopanina, která vykukovala na kopci nad námi. Z čehož vyplívá, že jsme opět museli stoupat a opět v dešti. Kousek pod rozhlednou jsme se občerstvili chmelovým nápojem a i malé pivo se může zdát velké. Zde jsme vyčetli, že klíče od rozhledny jsou v nedaleké obci. Jen se nikomu nechtělo pro ně jít, tak jsme to riskli, no nevyšlo to, nikdo u ní nebyl. K domku s klíčem jsme sice později došli, ale už se nikomu nechtělo jít zpátky a hlavně déšť byl opravdu už vydatný. Tak jsme se vydali po zelené druhou stranou do Malé Skály, tentokrát už z kopce dolů. Naštěstí déšt ustal a začalo opět svítit slunce. Po cestě dolů se naskytl nádherný výhled na Vranovský hřeben a rovněž nás zaujal jeden dům, který byl ve výstavbě dobrých 30 - 40 let i pan majitel se nám představil ve svém retro voze Škodě 1203, kterému na 300 metrech 3x zhasl motor.

Výlet jsme zakončili v hospůdce Boučkova statku, kde nám 2hodinový oběd rychle utekl.

Děkuji všem účastníkům za super výlet, že zvládli i poměrně náročný terén a na dalším výletě na viděnou.

Pavel

P.S.

Sheylinko klobáska bude :-)

 

 

Diskuze k zápiskům Zápisky z akce Fungujeme po hradech a zámcích 11