Zápisky z akce Fungujeme po hradech a zámcích 2 - Jenčov, Týřov a Skryje
Autor: du-šan
Počet fotek v albu: 33

Album k akci

Vše bylo zbořeno.

Dopoledne jsme se sjeli na domluveném místě za obcí Běleč, organizátor měl drobné zpoždění, ale všichni na něj počkali. Naším prvním cílem byl Jenčov, ale protože nám ho někdo zbořil, viděli jsme z něj pouze zbytky. Ale hezké zbytky. Počasí nám přálo. Zde jsme vyplašili jednoho člověka, který asi nečekal, že by se zde mohl objevit takový dav. Cestou zpátky jsme potkali poslední opozdilce xxx + stolis, kteří udělali organizátorovi velikou radost, protože díky nim nepřijel na akci jako poslední.

Po návratu ze zříceniny jsme se auty přemístili do Křivoklátu, kde jsme se naobědvali a poté udělali rychlý výsadek do místního infocentra a zde vykoupili velkou zásobu známek a vizitek a prohlídli si výstavu fotografií, vtipně umístěnou za nenápadnými dveřmi.

Další naším cílem byl Týřov. U Skryjského mostu jsme nechali auta a vydali se na cestu k hradu, cestou nám začalo pršet a z cesty byl opravdu blátivo-kamenitý zážitek. Nicméně ho všichni včetně dětí zvládli a dostali se až na hrad. Jaké však bylo naše překvapení, když i tento hrad jsme našli již ve stavu dosti pobořeném. Opět jsme měli několik set let zpoždění. Prolezli jsme tedy alespoň všechny zbytky hradu a nafotili skupinky účastníků rozdělené podle barev oblečení. Nejpočetnější se ukázaly modrá a červená skupinka. Po návratu k autům jsme přejeli do obce Skryje a zalezli do místní hospůdky se trochu usušit a zahřát, neb déšť moc nepřestával. Zde se výprava rozdělila na dvě důležité skupiny. První zůstala v hospodě a hlídala věci a druhé skupina vyrazila ještě se podívat Skryjská jezírka.

Po přejezdu k jezírkům a překonání rozmáčené louky se objevila výrazná překážka, můstek přes potok byl zbořen a odnesen pryč. Nezbývalo tedy než použít nouzové můstky složené z padlých stromů a keřů. Nezapomentuelný zůstal způsob, jakým tyto můstky překonal Milan (geophilla), lehkým vycházkovým krokem s apartním deštníkem v jedné ruce. Po překonání potůčku již nebylo dalším překážek a dorazili jsme až k jezírkům. Jsou nádherné!! U jezírek jsme strávili jen chvilku a vydali se na cestu zpátky, tak abychom došli k autům než padne tma, což se podařilo. Nezbývalo než v hospodě vyzvednout první část výpravy a vydat se na poslední bod programu - Muzeum Skryje.

Stačilo zavolat ochotné správkyni muzea a najít muzeum ukryté za hospodou. Vše se podařilo a za pět minut už jsme byli v muzeu, pan správcová, když viděla naši výpravu nám okamžitě nabídla slevu pro školní skupiny, což jsme přijali. Muzeum má v přízemí expozici věnovanou Týřovu a expozici život našich babiček. Bohužel model Týřova odvezli týden předem, tak jsme si o něm mohli nechat pouze vyprávět, snad příště. V podkroví muzea je rozsáhlá expozice věnovaná trilobitům a J. Barrandovi. Na zdi se skví nádherná nástěná malba prvohorního moře.

Po prohlídce muzea jsme se rozloučili a popřáli si štastnou cestu a vyrazili vstříc k našim domovům. Byl to krásný a bohatý den.

 

Diskuze k zápiskům Zápisky z akce Fungujeme po hradech a zámcích 2 - Jenčov, Týřov a Skryje