Zápisky z akce Zamrzlá Sázava a exkurze do podzemí - štola Václav
JAK JSME VIDĚLI ZRNKO ZLATA S PŘÍSLUŠENSTVÍM

Vyrazili jsme z hlaváku a postupně jsme nabrali Roberta, Mkony, Sonic s dcerkou. Jízdenky MHD 24kč průvodčí bez problému uznal.

Ze zastávky Jílové jsme nadšeně vyrazili terénem, který se posléze ukázal být obtížnější, ale vše jsme nakonec zvládli a bylo to zajímavější než jít po silnici. V hospodě Troníček byla schůze motorkářů a po exkurzi bylo zadáno.

Prohlídka štoly Václav se uskutečnila podle plánu. Naši 2 průvodci se nám věnovali přes 2 a půl hodiny. Dozvěděli jsme se celou historii štoly od 9.století dodnes, prohlédli jsme si techniku (vozíky, lokomotivu, těžící stroj aj.). seznámili nás s různými způsoby těžby. Viděli jsme křemičitou žílu, která místy obsahuje pyrit a zřídka i zlato. V nalezeném vzorku křemene jsme viděli zrnko zlata. Předvedli nám "odstřel". Zatopená místa mají podvodní světla. Vypadá to pěkně. Ještě v 60.letech 20.st. dole+napovrchu pracovalo asi 150lidí. Štola je dobře přirozeně větraná a na pár místech bylo vidět i denní světlo několik desítek metrů nad námi. Má celkem asi 25km v několika patrech nad sebou, my jsme prošli 3km. Na začátku u vstupu je štola nízká a navíc našikmo. Každý si párkrát narazil helmou do stropu, takže bylo slyšet ťukání. Baterky jsme užili. Do podzemí prorazila i wi-fi.

Stálo to za to. Bylo to autentické vyprávění nadšenců, kteří si důl před pár lety koupili od podniku Diamo, který vlastní doly v ČR, a chtějí tam vybudovat skanzen. Čeká je ještě hodně práce.

Fotky z podzemí máme krásné, ale není možno je publikovat na netu z důvodu možné kontroly Báňského úřadu.

Bylo 11 účastníků, se kterými jsme potom podél Sázavy došli do Luk pod Medníkem, kde většina z nás nasedla na právě přijíždějící vlak směrem ku Praze.

Závěr byl v Bráníku v hospodě Hamr :D. Děkuji všem za účast a příjemnou společnost. Oli

Diskuze k zápiskům Zápisky z akce Zamrzlá Sázava a exkurze do podzemí - štola Václav